200 година од рођења песника Бранка Радичевића

Гимназија у Сремским Карловцима је покренула иницијативу за обележавање јубилеја – 200 година од рођења српског песника Бранка Радичевића. Ову иницијативу је подржала Покрајинска влада АПВ и направила Организациони одбор. Председник Организационог одбора је председник Покрајинске владе, господин Игор Мировић.
Чланови Организационог одбора за обележавање јубилеја 200 година од рођења песника Бранка Радичевића су: министарка културе Маја Гојковић, покрајински секретар за културу Драгана Милошевић, председник Матице српске проф. др Драган Станић, управник Библиотеке Матице српске Селимир Радуловић, управник Народне библиотеке Србије др Владимир Пиштало, председник Удружења књижевника Србије Милош Јанковић, председник Општине Сремски Карловци Александар Стојкечић, директор Карловачке гимназије Бранко Стојков, ректор Српске православне богословије Светог Арсенија протојереј ставрофор Јован Милановић, директор Културног центра Војводине „ Милош Црњански“ Ненад Шапоња, директор „Бранковог кола“ Ненад Грујичић и председник Скупштине Вукове задужбине проф. др Бошко Сувајџић. Одбор је основан 8. новембра 2023. године.

Бранко Радичевић је српски песник епохе романтизма. Рођен је 15. марта 1824. године у Славонском Броду. Његов живот је био везан за Славонски Брод, Вуковар, Сремске Карловце, Земун, Темишвар и Беч.
Управо је за Сремске Карловце био највише везан. У Карловачкој гимназији су настале његове прве песме које су биле написане на немачком језику:“Abschied vom Karlowitz“ и „ Оde Seiner Exellenz“. У Бечу се упознаје са Вуковим кругом пријатеља и прихвата цео Вуков програм језичке реформе и изграђивања националне културе на основама народног уметничког стваралаштва. У својој поезији прелази на метар и израз народне лирске и епске поезије.
Његова најпознатија песма је Ђачки растанак чији је најпопуларнији део „Коло братства“, познатије као Бранково коло. Песме „Укор“ и „Мини Караџић у споменицу“ (Певам дању, певам ноћу) су музички компоноване и данас се изводе и радо слушају. Бранко је својим изузетним стваралаштвом задужио српски народ, који му се одужује тако што одржава културне манифестације које носе његово име, даје његово име културним и просветним установама и улицама.
Бранко Радичевић је преминуо у Бечу 18. јуна 1853. године.
После тридесет година су његови земни остаци пренети из Беча на Стражилово где и данас почивају.
Народна библиотека „Бранко Радичевић“ у Оџацима се изложбом о Бранку Радичевићу придружује обележаванју овог великог јубилеја.

Љиљана Стојковић, дипломирани библиотекар

200 година од рођења песника Бранка Радичевића